Sound
Camera
Production
Cale Boyter
Executive Producer
Richard Vane
Line Producer
Stephen Hillenburg
Executive Producer
Mary Parent
Producer
Nan Morales
Producer
Craig Sost
Producer
Laura Bryant
Location Manager
Hyejoon Yun
Executive Producer
Leigh Shanta
Unit Production Manager
Kristen Caplan
Production Manager
Andrew Goodman
Production Supervisor
Philip Harris
Production Supervisor
Alice S. Lin
Production Supervisor
Jennifer Newfield
Production Supervisor
Oscar Velasquez
Production Coordinator
Beth Nelson
Location Manager
John Burton West
Production Supervisor
Chul-ho Kim
Supervising Producer
Lorna Johnson
Casting
J. Elizabeth Ingram
Production Coordinator
Writing
Glenn Berger
Screenplay
Jonathan Aibel
Screenplay
Stephen Hillenburg
Story
Jay Oliva
Storyboard
Paul Tibbitt
Story
David P. Smith
Storyboard
Chris Reccardi
Storyboard
Erik Wiese
Storyboard
Tom King
Storyboard
Emma Coats
Storyboard
Luke Brookshier
Storyboard
Mike Cachuela
Storyboard
Nick Cross
Storyboard
Dalton Grant
Storyboard
Elizabeth Ito
Storyboard
Howard Perry
Storyboard
Stephen Hillenburg
Characters
Art
Visual Effects
Greg Franklin
Animation Supervisor
Max Winston
Animation
Mick Cassidy
Character Designer
James Baxter
Animation Director
Kelly Mazurowski
Animation Director
Justin M. Rasch
Animation
Joel Fletcher
Animation
Rich Zim
Animation
Nicholas Tripodi
Animation Supervisor
Dean Elliott
Lead Animator
Daniel Fotheringham
Animation
Neil Kennedy
Animation
David Ward
Animation
Guillaume Roux
Animation
Stewart Alves
Animation
Jesse Vickery
Animation
Eddie Prickett
Animation
Matt Weaver
Animation
John Turello
Animation
Jason Malinowsky
Animation
Thuan Huynh
Animation
Nick Stein
Animation
Shane Hall
Animation
Toby Pedersen
Animation
Frans Vischer
Lead Animator
Scott Mansz
Animation Supervisor
Brice Mallier
Visual Effects Supervisor
Brock Gallagher
Lead Animator
Anna Hollingsworth
Lead Animator
Jenn Hagman
Lead Animator
Mac Whiting
Animation
Directing
Paul Tibbitt
Director
Lisa C. Satriano
First Assistant Director
Bob Camp
Layout
Melinda Taksen
Script Supervisor
Clint Bond Jr.
Layout
Joe Orrantia
Layout
Kaukab Basheer
Layout
Mick De Falco
Layout
Lynn K. D'Angona
First Assistant Director
Carla Rose Ponzio
Second Assistant Director
Jeffrey Schwartz
Second Assistant Director
Mike Mitchell
Director
Crew
Costume & Make-Up